**۱۰ توصیه رهبر انقلاب به نیروهای بسیجی**

رهبر انقلاب هر سال در دیدار با بسیجیان نکات مهمی را پیرامون مسائل مهم انقلاب و وظایف نیروهای بسیجی مطرح می‌کنند.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امسال نیز در اجتماع عظیم و پُرشکوه بسیجیان در ورزشگاه یک‌صد هزار نفری آزادی با تأکید بر اینکه جوانان، راه‌حل مشکلات کشور هستند، به ارائه‌ی تحلیلی از شرایط حساس کنونی پرداختند و افزودند: آمریکایی‌ها با عربده‌کشی، بیان سخنان سخیف و تصوراتی واهی درصدد تصویرسازی کاملاً وارونه از قدرت خود و از اوضاع ایران هستند اما مجموعه‌ی عظیم جوانان میهن و ملت بزرگ ایران می‌دانند که باید با ناکام گذاشتن آخرین حربه‌ی باقیمانده‌ی دشمن یعنی تحریم، سیلی دیگری به آمریکا بزنند که ان‌شاءالله خواهند زد.در ادامه مهم‌ترین توصیه‌های ایشان به بسیجیان در چند سال گذشته در این دیدارها را مرور می‌کنیم:

*از غرور و غفلت و دنیاپرستی پرهیز کنید
یکی از آفت‌ها در بسیج، غرور است. ما که حالا بسیجی هستیم… به دیگران به چشم تحقیر نگاه کنیم؛ این آفت است… آفت دوّم غفلت است. یکی از چیزهایی که بر غرور مترتّب می‌شود، همین غفلت است. وقتی انسان خیلی مغرور شد به قدرت خود، به توانایی‌های خود، به ارزش‌های خود، کأنّه خاطرش جمع می‌شود و دچار غفلت می‌شود. غفلت نکنید، دچار غفلت نشوید… یک آفت دیگر… ورود در مسابقه‌ی زرق و برق زندگی است.(۱۳۹۴/۰۹/۰۴)

*تقوا و طهارت از اولویت‌های درجه اول بسیج است
امروز اولویت‌های بسیج چیست؟ در درجه‌ی اوّل تقوا و طهارت؛ تقوا و طهارت. همه‌ی کسانی که اهل معنا بودند… که ما گاهی خدمت بعضی از اینها رسیدیم، توصیه‌شان این بود که گناه نکنید… قدم اوّل این است و اگر این قدم تأمین شد، خیلی از مشکلات شما… برطرف خواهد شد.(۱۳۹۴/۰۹/۰۴)

*خودتان را نسبت به آرمان‌ها باثبات نگه دارید
سعی کنید محیط خودتان را، پیرامون خودتان را، عناصر مرتبط با خودتان را و، پیش از همه، درون و دل خودتان را وفادار و باثبات نگه دارید نسبت به این آرمان‌ها و نسبت به این راه و نسبت به این اهداف والا؛ قطعاً پیروز خواهید شد، قطعاً پیروزی با شما خواهد بود.(۱۳۹۶/۰۹/۰۱)

*مراقب باشید سایش اعتقادی پیدا نکنید
توصیه‌ی اکید می‌کنم به استحکام و عدم سایش اعتقادی و ایمانی و عملی؛ مراقب باشید. ماها در این مسیر زندگی، آنجایی که با وسوسه‌ها مواجه می‌شویم؛ وسوسه‌ی پول، وسوسه‌ی شهوات، وسوسه‌ی مقام، وسوسه‌ی رفاقت، ساییدگی پیدا می‌کنیم؛ سایش پیدا می‌کنیم مراقب باشید سایش اعتقادی پیدا نکنید، شما بر روی محیط اثر بگذارید، نگذارید آن محیط اگر بد است، روی شما اثر بگذارد.(۱۳۹۳/۰۹/۰۶)

*در جهت دانستن و فهمیدنِ متّکی به بصیرت پیش بروید
بسیج صرفاً یک حرکت احساسی نیست، بسیج متّکی است به دانستن و فهمیدن، متّکی است به بصیرت. واقعیت بسیج هم همین است و در این جهت باید پیش برود. اگر صرفاً احساس بود، احساس با یک اندک چیزی تغییر پیدا می‌کند.(۱۳۹۵/۰۹/۰۳)

*در مقابل زیاده‌خواهی دشمنان بایستید
یکی از شیوه‌های دشمن ناامید ‌کردن جوان‌های ما است؛ اینکه ما نمی‌توانیم، نمی‌شود در مقابل اینها ایستاد؛ که همین‌طور می‌بینید متأسّفانه عدّه‌ای بلندگوی دشمن شده‌اند که همین ‌چیزها را در فضای جامعه بپراکنند که نمی‌شود در مقابل اینها ایستاد؛ چرا نمی‌شود؟ جمهوری‌ اسلامی در مقابل زیاده‌خواهی دشمنان ایستاده است و در همه‌ی موارد بر دشمن پیروز شده [است.](۱۳۹۶/۰۹/۰۱)

*از جناحی کردن بسیج پرهیز کنید
بسیج جناحی نیست؛ یکی از دو جناح سیاسی، یا سه جناح سیاسی، یا چهار جناح سیاسی داخل کشور نیست. بسیج لشکر انقلاب است، بسیج مال انقلاب است. اگر دوگانگی‌ای وجود داشته باشد، دوگانگی انقلابی و ضدّ انقلابی است… خود بسیج یک جریان است، یک شطّ عظیم جاری است به سمت اهداف انقلاب.(۱۳۹۵/۰۹/۰۳)

*مراقب برنامه نفوذ دشمن باشید
یکی از برنامه‌ریزی‌های دشمن عبارت است از نفوذ. بنده الان شاید حدود یک سال یا بیشتر است که راجع به نفوذ دارم صحبت می‌کنم. از نفوذ باید ترسید، باید مراقب بود. معنای ترس [هم] این نیست که آدم خوف کند، یعنی ملاحظه کنید، مراقب باشید.(۱۳۹۵/۰۹/۰۳)

*بصیرت را روزبه‌روز زیاد کنید
کسانی که دید درستی دارند، بصیرت دارند، صحنه را می‌فهمند. بصیرت را روزبه‌روز باید زیاد کرد، صحنه‌ی داخلی را بشناسیم، بدانیم الان در داخل چه دارد می‌گذرد، کجاها است که انسان گاهی حضور دشمن را احساس می‌کند، کجاها است که می‌تواند انسان در آنجا با خاطر جمع، با دل آرام حرکت بکند. بصیرت؛ جایگاه خودمان را در دنیا بشناسیم.(۱۳۹۴/۰۹/۰۴)

*مواضع منطقی جمهوری اسلامی ایران را به دیگران تفهیم کنید
امروز در دنیا این نزاعی که وجود دارد یک نزاع واقعی است. طرف‌های مقابل هم طرف‌هایی هستند که از ارزش‌های انسانی خیلی فاصله دارند، خیلی. لذا قضایائی در همین دور و بر خود ما اتّفاق می‌افتد که ما نسبت به این قضایا نمی‌توانیم بی‌تفاوت باشیم… بسیج می‌تواند به دیگران تفهیم کند که مواضع سیاسی جمهوری اسلامی ایران… منطقی‌ترین مواضعی است که می‌تواند یک انسانِ منصف و عاقل اتّخاذ بکند.(۱۳۹۴/۰۹/۰۴)

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :