نارضایتی ترامپ از ایران به این دلیل نبود که ایران در عمل به تعهدات خود کم کاری میکرد، بالعکس آژانس بین المللی انرژی اتمی از سال ۲۰۱۵ تا کنون ۱۰ گزارش دوره ای تنظیم کرده که از متعهد بودن ایران به توافق هسته ای حکایت دارند. انتقاد رییس جمهور ایالات متحده امریکا از توافق هسته ای این است که بهداندازه کافی خوب نیست، او ترجیح میدهد محدودیت های هسته ای اعمال شده بر ایران که به اذعان مقامات آمریکایی بی سابقه است همیشگی باشد و نه صرفا محدود به ۱۰ تا ۱۵ سال که در برجام مطرح شده است.در واقع نه تنها آمریکا، که اروپا نیز موافق مذاکره و به اصطلاح توافق حول موضوعاتی همچون برنامه موشک های بالستیک، نقش ایران در منطقه در مبارزه با تروریسم که سردمداران استکبار به خلاف واقع از آن به عنوان حمایت از تروریسم یاد می کنند و هم چنین مسائل حقوق بشری در ایران (موافق با استاندارد های حقوق بشری غرب نظیر اعدام) هستند و به طور علنی از چنین رویکردی در قبال تهران استقبال می کنند.

واشنگتن مدعی است که جمهوری اسلامی، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی هم پیمانان او را در منطقه تهدید میکند، اسرائیل را به عنوان یک کشور عضو سازمان ملل متحد به رسمیت نمی شناسد و امنیت آن را تهدید می کند و حامی تروریست در خاورمیانه است. در حالی که عربستان سعودی که خود هم پیمان ایالات متحده است، بنیان گذار ایدئولوژی تروریسم و افراطی گری در منطقه بوده و برای تبلیغ و ترویج اسلام رادیکال در سال های گذشته بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار هزینه کرده است. دانشگاه امام محمد بن مسعود در ریاض، کانون پرورش بسیاری از رهبران القاعده و سران تروریسم در منطقه است.

ایالات متحده در حالی از برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران که صرفا جنبه دفاعی دارد انتقاد می کند که سایر کشور های منطقه میلیاردها دلار صرف خرید پیشرفته ترین تسلیحات و واردات مدرن ترین تکنولوژی های روز دنیا از شرق و غرب می کنند و برای مثال عربستان سعودی اخیرا موشک های قاره پیمای دانگ فنگ (که دارای قابلیت حمل کلاهک هسته ای نیز هست) از جمهوری خلق چین خریداری کرده و در جریان سفر اخیر دونالد ترامپ به ریاض، قراردادی تسلیحاتی به ارزش صدها میلیارد دلار با ایالات متحده منعقد کرد. همه این ها در شرایطی است که حجم نیروی انسانی ارتش سعودی کمتر از نصف ایران است!….

ادامه دارد…

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :